Stěnování

Při stěnování se v porubu dobývá na dlouhém porubním uhelném boku. V dlouhém porubu je možné soustředit velký počet lidí, nasadit a plně využít dobývací stroje a dopravníky, dobývání úplně mechanizovat a tím dosahovat velkých těžeb z jednoho porubu. Pravidelný a rychlý postup se pozitivně projevuje na zmírnění účinků důlního tlaku. Stěnováním je dosaženo také dobrých výkonů, velké produktivity práce a dobrých celkových hospodářských výsledků. Dobré větrání a velká výrubnost podstatně zmenšují možnost samovznícení uhlí. Pro tyto přednosti je stěnování nejrozšířenější dobývací metodou na celém světě kromě USA.

Dlouhé poruby se nazývají stěnové poruby nebo také stěna. Stěnový porub je na jedné straně ohraničen vtažnou chodbou a na druhé straně chodbou výdušnou tzn., že z řádně vedeného stěnového porubu jsou vždy dva východy. Pracovní prostor ve stěnovém porubu je na jedné straně ohraničen porubním uhelným bokem, kde se uhlí dobývá a na straně druhé vyrubaným prostorem, tj. základkou nebo závalem. Pracovní prostor musí být zabezpečen výztuží a je rozdělen stojkami na uličky. V první uličce u porubního boku pojíždí dobývací stroj, v druhé je dopravník a třetí slouží k chůzi lidí. Úzký pruh uhlí, který je vyrubán po celé délce stěny se nazývá „pokos“. Jeden z charakteristických znaků stěnování je, že se porubní bok a tedy i pracovní a vyrubaný prostor pravidelně přemisťují o šířku pokosu, a tak neustále mění svou polohu. Výrubnost při stěnování je přes 95% v černém uhlí.

                                                                STĚNOVÁNÍ

D – dopravní vtažná chodba; V – výdušná (větrní) chodba; Z – pokles (záběr); P – pracovní prostor; V – vyrubaný prostor
1 – ulička pro dobývací stroj; 2 – ulička pro dopravník; 3 – lezní ulička

V mechanizovaných porubech se všeobecně používá výztuž ocelovými stojkami a kloubovými stropnicemi. Takovou výztuž označujeme jako celokovovou.

                                        PORUB VYZTUŽENÝ STOJKAMI

Doprava ve stěnových porubech

Dopravník položený podél stěny dopravuje uhlí na něj naložený až na těžní chodbu. Prvním dopravním zařízením ve stěnových porubech byly nátřasné žlaby. Tyto byly vesměs vytlačeny spodními pásovými dopravníky. Dalším typem dopravníků, který měl vliv na rychlé rozšíření mechanizace ve stěnových porubech jsou dopravníky hřeblové. Hřeblový dopravník je uložen v uličce těsně podél uhelné stěny a jezdí po něm dobývací stroj (brázdička nebo kombajn).

 

       HYDRAULICKÉ PODPĚRY A NÁTŘASNÝ ŽLAB                               PÁSOVÝ DOPRAVNÍK

              PÁSOVÝ DOPRAVNÍK V PORUBU                                    HŘEBLOVÝ DOPRAVNÍK

V Ostravsko-karvinském revíru se k dobývání používá:

  • dobývacích kombajnů úzkopokosových Jejich šířka pokosu je pod 1 m. Jsou založeny na principu vytrhávání uhlí z pilíře. Úzkopokosové kombajny se mohou nasadit i ve slojích s nepevnými stropy a ve slojích s proplástky a i v porubech s menší tektonikou. Má velkou postupovou rychlost, práce stroje není omezována postupem následných operací jako je výztuž, překládání dopravníku, plenění a zavalování nebo zakládání, neboď tyto práce se konají při jízdě stroje. Jejich nevýhodou je značná prašnost a zhoršená zrnitost těženého uhlí.

                               VYSTAVENÝ KOMBAJN U HORNICKÉHO MUZEA

         KOMBAJN - DŮL KARVINÁ - ZÁVOD LAZY                      KOMBAJN A HŘEBLOVÝ DOPRAVNÍK

  • uhelných pluhů, které jsou taženy podél stěnového porubu v obou směrech velkou rychlostí a nože, které jsou stupňovitě rozmístěné na tělese pluhu, odřezávají třísku uhlí tlustou 50 až 200mm. Odříznuté uhlí padá na hřeblový dopravník. Pro úšpěšný provoz pluhu je potřeba: uhlí s dobře vyvinutými střihy, dobře pluhovatelné, bez tvrdších proplástků, dobrá odlučnost uhlí od stropu, rovná a pevná počva, bez větších tektonických poruch, optimální délka pluhové stěny do 200 m, mocnost sloje nad 50 cm, úklon do 25°.                                                                        Pluhování má tyto výhody:
    • uhelný pluh je spolehlivý, velmi výkonný a jednoduchý
    • může se přizpůsobit proměnlivým podmínkám v určitém rozmezí, např. v nízkých slojích zrnitost uhlí je mnohem příznivější než u jiných dobývacích strojů
    • provoz pluhu je nehlučný, malá prašnost
    • bezpečný způsob dobývání
    • velké denní postupy porubu a velké výkony
    • malá spotřeba energie

                                           UHELNÝ PLUH