Hornické symboly a znaky
Hornický znak
Dva zkřížené, historicky nejstarší horníkovy nástroje mlátek (kladivo) a želízko (skalní klín) se staly od 12. století nejen hornickým znakem, ale i světovým symbolem pro vyjádření práce.
HISTORIE HORNICKÉHO ZNAKU HORNÍK S MLÁTKEM A ŽELÍZKEM
Hornický kroj
Hlavní části historického hornického kroje jsou:
- Hornická kytle neboli černý kabátec s širokým límcem
- Kůže – flek
- Švancara
- Pokrývka hlavy
HORNICKÉ UNIFORMY
Pozdrav „Zdař Bůh“
je významným symbolem hornických tradic z doby našeho národního obrození. V té době byl rozšířen zkomolený hornický pozdrav „Glück auf!“ ve tvaru „klikauf“ a „glikauf“. K jeho počeštění došlo při vytváření prostoru pro uplatnění českého jazyka.
Hornický kahan
Důlní svítidlo se stalo nezbytným zařízením k důlní práci. Byl nazýván druhýma očima horníka. Původní historické kahany s otevřeným plamenem ještě symbolem hornictví nebyly. Kvůli častým výbuchům metanu od otevřeného plamene takových kahanů, byli uhelné společnosti počátkem 19. století nuceny vypsat odměnu za vynález bezpečnostního kahanu. Davyho nevýbušný kahan byl vynalezen v roce 1815 a vytvořil podmínky k dalšímu bezpečnému rozvoji těžby a také se jeho válcovitý tvar stal dalším symbolem hornictví.
OTEVŘENÝ KAHAN DAVYHO KAHAN WOLFŮV KAHAN ELEKTRICKÝ KAHAN
Těžní věž
se v minulém století stala jedním z nejvýznamnějších hornických symbolů. V dnešní době je také významnou architektonickou dominantou našich průmyslových měst. Těžní věž je technické zařízení postavené nad těžní jámou, kterým se spouštějí horníci do dolů a vyváží se vytěžené uhlí na povrch.
ŽENTOUROVÁ TĚŽNÍ VĚŽ NA KOŇSKÝ POHON ZDĚNÁ TĚŽNÍ VĚŽ
OCELOVÁ TĚŽNÍ VĚŽ ŽELEZOBETONOVÁ TĚŽNÍ VĚŽ