Úprava uhlí

Úprava uhlí je soubor technologických operací, jejichž cílem je snížení obsahu zbytečných a škodlivých látek v uhlí na minimum. Tyto látky se do uhelné hmoty dostaly buď při jejím vzniku (vlastní popeloviny) nebo tvoří často tenké vrstvy proplástků, popřípadě se mohly přimísit v důsledku těžebních operací (přibírka stropu nebo počvy sloje, vliv trhacích prací apod.).

Možnost využití uhlí je tím větší, čím je v něm nižší obsah nespalitelných nebo škodlivých příměsí. Technologický proces úpravy uhlí je nezbytným mezičlánkem mezi těžbou a jeho využitím.

Minimálním požadavkem na využití vytěženého uhlí je rozdělení na části o různém rozmezí velikosti částic (zrn). Tato operace se nazývá třídění. Je-li nutno oddělit uhlí od hlušiny (nespalitelná složka) je nezbytné použít operací, které souhrnně označujeme jako operace rozdružovací (separační). Při této operaci dochází k rozdělení surovin na dva nebo více produktů a je nutno pro větší efektivitu surovinu vhodným způsobem připravit na separační proces tzv. přípravné operace. Produkty, které vzniknou při rozdružovacích operacích je potřeba následně zpracovat tak, aby byly použitelné ke zvolenému účelu. Takové operace se nazývají pomocné.

                                           ÚPRAVNA