REKULTIVACE

Rekultivací území postiženou těžbou uhlí, se rozumí soubor opatření, kterými podniky zahlazují následky těžby na zemědělské nebo lesní půdě a poškozované krajině. Zahlazování následků hornické činnosti je dlouhodobý a složitý proces. Celkovým cílem rekultivačních prací je tvorba takové krajiny, aby byla ekologicky a ekonomicky vyvážená s obnoveným produkčním procesem, a která působí esteticky a je zdravotně a hygienicky nezávadná.

Podnik OKD si plně uvědomuje, že důlní činnost poškozuje okolní krajinu, a proto je jedním z jejich cílů úprava krajiny postižené těžbou tak, aby byly následky hornické činnosti zahlazeny a krajina mohla sloužit k jiným účelům.
Hornickou krajinu specifikují zejména poklesy, případně odvaly (haldy) a usazovací nádrže. Někdy se tyto poškozené oblasti navracejí k přírodě samovolně a vytvářejí biologicky cennou krajinu. Ale velký rozsah těžby se neobejde bez racionálního přístupu k obnově oblasti zasažené hornickou činností.
Společnost OKD již zrekultivovala přes šest set hektarů pozemků. V současnosti probíhají sanační a rekultivační akce na území Darkova, Lipin, Bonkova a Špluchova, v okolí Karvinského potoka, v prostoru nádrže Hlubina a kalových nádrží Dolu Lazy a v lokalitě František. Sanační a rekultivační akce již byly ukončeny v lokalitách Svojsíkovo údolí, Oprechtický les a Křemenec. Na rekultivaci karvinské části revíru byla podle údajů na stránkách OKD vynaložena od roku 1991 částka 7,7 miliardy korun.